Xhonson po përballet me ratifikimin e rrezikshëm të Brexit-it pas bllokimit të votimit të marrëveshjes

Autorë: Kylie MacLellan, William James

Kryeministri Boris Johnson përballet me një ratifikim të mundshëm të rrezikshëm të marrëveshjes së tij të divorcit Brexit në parlamentin britanik pasi folësi nuk pranoi të lejojë një votim të tij so, e hënë.

Me vetëm 10 ditë që kanë mbetur derisa Mbretëria e Bashkuar do të largohet nga Bashkimi Evropian më 31 tetor, divorci është përsëri në çrregullim, gjersa politikanët e Britanisë debatojnë nëse do të largohen me një marrëveshje, të dalin pa marrëveshje ose të mbajnë një tjetër referendum.

Qeveria po përpiqet të detyrojë përmes legjislacionit të nevojshëm për Britaninë për të lënë bllokun në kohën më të shkurtër të mundshme, duke shkaktuar reagime të shumta nga ligjvënësit e opozitës se Xhonson po përpiqej të ngacmonte dhe nxitonte ligjvënësit për të kaluar projektligjin.

Më parë, folësi i Dhomës së Ulët Xhon Berkou tha se votimi nuk duhet të lejohej të hënën pasi e njëjta çështje ishte diskutuar të shtunën kur kundërshtarët e kthyen ditën e madhe të Xhonsonit për Brexit në një poshtërim.

“Si përmbledhje, lëvizja e sotme është në thelb e njëjtë me lëvizjen e së shtunës dhe Dhoma (e Ulët) ka vendosur çështjen. Rrethanat e sotme janë në thelb të njëjta me rrethanat e së shtunës,” i tha Berkou parlamentit.

“Vendimi im është që, pra, se mocioni nuk do të debatohet sot, pasi do të ishte i përsëritur dhe çrregullues për ta bërë këtë,” tha Berkou, duke provokuar zemërimin e ligjvënësve mbështetës të Brexit-it, të cilët thanë se atyre iu ishte refuzuar një mundësi për të votuar marrëveshjen e Xhonsonit.

Berkou tha se qeveria mund të sigurojë akoma ratifikimin për marrëveshjen e Brexit-it deri më 31 tetor nëse do të kishte numrat në parlament. Xhonson ishte zhgënjyer nga vendimi, tha një zëdhënës.

Por vendimi i folësit do të thotë që qeveria do të duhet të përpiqet të vazhdojë me legjislacionin e nevojshëm për ratifikim, një proces që kundërshtarët po planifikojnë ta shkatërrojnë me ndryshime që do të shkatërrojnë marrëveshjen e Xhonson.

Xhejkob Rees-Mog, drejtuesi i Dhomës së Ulët, tha që qeveria dëshironte që Dhoma e Ulët e parlamentit të mbaronte votimin për projektligjin të enjten, para se të shkonte në Dhomën e Lartë, e cila gjithashtu duhet ta miratojë atë para afatit të Brexit-it.

“Përpjekja për të provuar legjislacionin e këtij kompleksiteti, domethënies dhe pasojave të gjata në vetëm 3 ditë është një neveri e shqyrtimit dhe demokracisë,” tha Nicola Sturgeon, drejtuesi i Partisë Kombëtare Skoceze.

ZËNIA NË PRITË

Xhonson u zu në pritë në parlament të shtunën nga kundërshtarët që kërkuan një ndryshim në sekuencën e ratifikimit të marrëveshjes, duke ekspozuar kryeministrin në një ligj që e detyroi atë të kërkojë një vonesë deri në 31 janar.

Ai ia dërgoi notën Bashkimit Evropian pa e nënshkruar – dhe shtoi një letër tjetër të nënshkruar duke argumentuar kundër asaj që ai tha ishte një vonesë thellësisht gërryese.

Sekretari i Brexit Steve Barclay tha se Presidenti i Këshillit Evropian Donald Tusk kishte pranuar kërkesën e vonesës si të vlefshme dhe po e konsideronte atë.

Bashkimi Evropian, i cili është marrë me krizën e Brexit-it pasi britanikët votuan 52% -48% për ta lënë, në një referendum në vitin 2016, vendosi të dielën të luante me kohën në vend se të nxitonte për të vendosur mbi kërkesën e Xhonsonit për vonesë.

Nga pikëpamja e bllokut, opcionet e zgjatjes variojnë nga vetëm një muaj shtesë deri në fund të nëntorit në gjysmë viti ose më gjatë.

Qeveria këmbëngul se Britania do të largohet nga BE-ja në 31 tetor. Parlamenti do të votojë në leximin e dytë për legjislacionin e njohur si Projekt-Marrëveshja e Tërheqjes të martën, pas së cilës mund të propozohen amendamente për të.

Ministrat e Johnson thanë se ishin të sigurt se kishin numrat për të bërë një marrëveshje përmes parlamentit, megjithëse ekzistonte shqetësimi se ndryshimet mund të prishin marrëveshjen e Xhonsonit.

KRITIKA

Partia e Punës e opozitës po planifikon ndryshime në legjislacionin e nevojshëm për Brexit që do ta bënte marrëveshjen të papranueshme për bashkimet e partisë së vetë Xhonsonit – përfshirë një propozim për një tjetër referendum.

Vendimi i Berkou’s provokoi kritikë nga mbështetësit e Brexit-it.

“Është duke u bërë e jashtëzakonshme se sa shpesh kënaqni shumë veta, por jo edhe shumë të tjerë,” i tha Bernard Jenkin, një ligjvënës pro-Brexit i Partisë Konservatore, para parlamentit.

Berkou hodhi poshtë një kritikë të tillë, duke thënë se vendimi i tij ishte i nderuar dhe i bazuar në një kongres të gjatë në Dhomën e Ulët.

“Ai është duke u mërzitur tani sepse nuk i pëlqen gjykimi,” tha Berku për Jenkin. “Nëse qeveria ka numrat, mund të bëjë veprimin e synuar.”

Marrëveshja për tërheqjen e ligjit parashikon marrëveshjen e Brexit, e njohur si Marrëveshja e Tërheqjes në ligjin britanik dhe duhet të kalohet para se traktati të konsiderohet i ratifikuar.

Faturat e mëparshme për zbatimin e traktateve kryesore evropiane kanë marrë 10 deri 40 ditë pune për të kaluar përmes parlamentit, sipas Institutit të Qeverisë.

Një zëdhënës i Xhonson tha që nëse legjislacioni do të largohej shumë larg nga marrëveshja, atëherë ratifikimi i tij do të vihej në dyshim.

Burimi: Reuters

Përktheu: Arsim Jonuzi, 21 tetor 2019

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *